Saturday, June 24, 2017
Sutherland Shire Football Association

SSFA AYL TEAM SELECTIONS (All Teams) – 2017

SSFA General Manager November 24, 2016 Football News, Regional Conference, Representatives, Trials and Registration Comments Off on SSFA AYL TEAM SELECTIONS (All Teams) – 2017

Thank you to all participants who have attended trials for the 2017 SSFA Association Youth League (AYL) representative teams. Congratulations to the following players who have been selected in the below mentioned teams.

AYL Under 13’s

John Alam
Alec Fantov
Kane Fowler
Benjamin Hawksworth
Bede Julian
Brady Leckie
Cooper Lloyd
Connor Lockwood
Bryton Miles
Zane Moore
Alexei Nedic
Peter Remollino
Alessandro Santilli
Lachlan Stanton
Ethan Vella
Nicholas Zarb

 

 

AYL Under 14’s

Andrew Balaskas
Kyle Brotherton
Corey Burling
Daniel Butler
Ryan Doig
Kailan Donaghy
Callum Gilbert
Liam Jones
Max Mitsoulas
richard nolan
James Nunn
Daniel Payne
Oliver Roberts
Oscar Waser
louis williams

 

AYL Under 15’s

Jacob Alfaro
Daniel Allen
Dean Arbinja
Nicholas Bush
Ethan Fowler
Oliver Hawksworth
Hudson Hick
Daniel Jordan
michael mackey
Timothy Mintilakis
Alexander Nosatti
Haydn Parker
Benjamin Sullivan
Christopher Thomas
Samuel Wild

 

AYL Under 16’s

luke brown
Luke Coogan
Mitchell Dibben
Ky Gawinek
Nathan Moriatis
Angus Lehmann
Michael McStay
Dylan McWhinney
Tyler Murray
Flynn Robins
Gian Luca Schwoepfinger
Alex Tasovac
Andrea Tsiaparas
Charles Waser
Max Watson Steege
Connor Wotherspoon

 

Players are reminded that only Sutherland Shire residents may participate in the SSFA AYL program.

All of the above mentioned players are required to attend the mandatory ‘Registration Night’ at Harrie Dening Centre, Bates Drive, Kareela on Thursday 1st December to finalise the following:

    • Completion and Signing of Player/ Parent Agreement (sent by email)
    • Photograph,
    • Proof of Age (i.e. Birth Certificate or Passport),
    • Proof of Residency (i.e. unaltered Driver’s licence or Utility Bill),
    • Uniform fit out and ordering (note that the sizes chosen at this time will be final), and
    • Payment of registration fee.

 

Times scheduled for the above, for each age group, on Thursday 1 December are as follows:

  • U13 AYL Representative team 5:00 pm
  • U14 AYL Representative team 5:30 pm
  • U15 AYL Representative team 6:00 pm
  • U16 AYL Representative team 6:30 pm

 

Additional details will be sent to selected participants via separate email.

Like this Article? Share it!

About The Author